Lahana Turşusu Tarifi

Reklamlar

Lahana Turşusu Tarifi
Reklamlar


Reklamlar
Facebook sayfamızı hemen beğenebilirsiniz:

Deneme amca

Kış aylarının vazgeçilmez turşu çeşitlerinden olan lahana turşusunun yapım aşamalarını bu konumuzda sizlere vereceğiz dikkatli bir şekilde okur ve uygularsanız çok güzel bir lezzet ile karşılaşabilirsiniz.

Malzemeler

3 kilo beyaz lahana
2 su bardağı üzüm sirkesi
3 yemek kaşığı kaya tuzu
1 avuç nohut
1 yemek kaşığı şeker
5-6 diş sarmısak
2 yemek kaşığı tuz

Tarifi

Lahanalarımızı akşam yatmadan önce istediğiniz büyüklükte doğrayın, üzerine iki kaşık tuzu atıp harmanlayın ve üzerini örtüp sabaha kadar bekletin. Sabah olduğunda lahanalarımızın içerisine sarmısaklarımızı ikiye bölerek atın.Kendi zevkinize göre havuçta atabilirsiniz. Yeniden karıştırıp,kaynar suyla çalkaladığınız ve dibine nohut attığınız cam kavanoza lahanaları sıkıştırarak bastırıyoruz. Üzerine sirke ve ağzını kapatacak kadar suyu koyup 15 dakika kadar bekletiyoruz. Bu süre sonunda kavanozda biriken suyu bir kaba süzüyoruz.Sadece suyu süzüyoruz lahanalar kavobozda kalacak. Bu suya tuzu şekeri ekleyerek güzelce karıştırıyoruz.

( Turşu yaparken karıştırma işlemini her zaman elinizle yapınız )

Hazırladığımız suyu yavaşça lahanaların üzerine döküyoruz ama hava boşluğu kalmamasına özen gösteriyoruz. Ardından kabın ağzına temiz bir poşet geçirip sıkıca kapatıyoruz. Güneş almayan bir yerde ortamın sıcaklığına göre 2 veya 3 hafta kapağını açmadan bekletin. Turşuyu açtıktan sonra serin bir yerde muhafaza edin ki ağırlaşma olmasın.

Önemli Not: Turşu kavonozunun içerisine adetli bayanlarımızın el sokması önerilmez…

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Lahana Turşusu Tarifi, 9.3 out of 10 based on 4 ratings Lahana Turşusu Tarifi

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz